Türkçe İngilizce
Cerrahi menopoz ve doğal menopozda uyku sorunları

Kabul enerjisinde kal. Öncelikle bedeninin bir değişime uğradığını kabullen. Eski uyku düzenini bekleme bedenden. Her şey değiştiği gibi uyku döngünde değişiyor. Uyku sürenin azalması gayet normal. Yatakta kalmak; genellikle düşük ruh hali ile sonuçlanır, bu yüzden kalk, bir fincan sıcak şeyler iç ve biraz temiz hava al. Kayıp uykuyu yakalamaya çalışmak yerine meditasyon ya da egzersiz yap. Bilirsin yaşlılar günde 4-6 saat uyurlar. Bedenin ileriki yıllarına hazırlanıyor bu geçiş döneminde. Her zamanki saatte yatağa gitmek yerine, gerçekten uykun gelince yatağa uzan. Uyku süresinin bu dönemde kısalacağını kabullen. Bedenin bir değişimden geçiyor.

 

Yatakta kaldığın süreyi azalt. Bilinenin aksine uyku için yatakta olma hali menopozal uyku sorunlarında pek işe yaramaz. Yatakta geçirdiğiniz zamanı azaltınca, daha kaliteli uyku, daha hızlı uykuya dalış ve daha uzun uyuma süresi olacak.

 

Saate bakmayı bırak. Eğer sıcak basmaları yüzünden uyanıyorsan; saati izlemeyi ve "uykum kaçıyor, yetişemiyorum" paniğini bir kenara koy lütfen. Her uyanmanda "ne kadar az uyuduğunuzu" izlemek için saate bakmak çok caziptir. Fakat bu gözlem hali, uykuya geri dönme baskısı yaratır ve sinirlilik yaratır. Uykuya dönüş ihtimalin azalabilir. Sabah için alarmını ayarla, sonra tekrar saate bakmaktan kaçın.

 

Yatakta uyanık durma. Eğer bir sıcak basması atağı yaşadıysan ve uykuya dalamadıysan yataktan kalk. Ne kadar uzun süre yatakta yeniden uykuya dalmak için debelenip durursak, o kadar sinirli oluyoruz. Yatağı bilinçsizce uykudan ziyade "stresli" ve "uykuya dalış için zorlandığımız yer" olarak algılarız. Yatak= uykusuzluk denklemini istemsizce kurabiliriz. Yatak odasından çıkıp, bir kitap okumak, meditasyon yapmak belki biraz esnemek, uyku getirici müzikler, sesler dinlemek gibi rahatlatıcı bir şey yap, sonra gerçekten uykun olduğunda yatağa geri uzanabilirsin.

 

Endişelenme. Bu durumda en kötü şey kaygılanmak çünkü uyuyamadığımızda sinirli oluyoruz. Yani uykusuzluk aslında sinirli olmaktan daha kötü birşey değil. Bir diğer söylemle, daha iyi hissetmek için yapabileceğin tek şeyin uyku olmadığını kabullen. Kötü geçen bu geceyi arkanda bırakma ve yeni doğan güneşin güzelliklerini kucaklamaya odaklan. Yürüyüşe çık, biraz temiz hava alın ve sadece uykuya odaklanmak yerine enerji seviyeni yükseltmek için glutensiz beslenmeye, kafeinden uzak kalmaya özen göster.

 

Söylemini değiştir. Bunu en sona yazdım ama ilk yapman gereken şey bu. Uykusuzluk sorununu çevrene anlattıkça ve bunu negatif bir dille yaptıkça, bu enerji büyür ve seni boğar. Mümkün mertebe uykusuzluk sorunu anlatırken yumuşak bir dil kullanmaya özen göster çünkü beyin söylenene inanır. Ağzından çıkan her kelimeye bu anlamda dikkat et. Mümkünse bu sorunu dillendirme. Sadece nefesini al ve meditasyonu yap, kendinle bağlantını kendini kucaklayarak, şefkatini sunarak yap,  sağlıklı beslenme ve hareket etmeyi yaşam biçimin haline getir. Bu yaşamın doğal döngülerinden biri. Bazen güzel uyku, bazen kesintili.. Bazen güneşin açması, bazen bulutların gölgesi...

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.emzirmedanismanligi.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2024