Türkçe İngilizce
Cerrahi menopoz

Rahim bir operasyonla ile alınırken çoğu zaman kanserden koruyucu olması bakımından yumurtalıklar da beraberinde alınıyor. Buna "cerrahi menopoz" deniliyor. Bu konu tartışmalı da olsa; kadın bedeninde çok ani bir şekilde yaşanan bu hormonal değişiklik ve bedenin uyum sürecinden geçmeye zaman bulamadan östrojenin azalarak düşmesi yerine, aniden düşmesi uykusuzluk, sıcak basmaları gibi şikayetlerin şiddetli derecede yaşanma sebebi...

Kilo alımı

Östrojen yağ metabolizmasında önemli roller üstleniyor. Menopozla birlikte bu östrojen eksikliği, yağların depolanmasına, bu da kilo alımına sebebiyet veriyor. Beden yeni bir işleyişe geçtiği bu dönemde; eski yemek alışkanlıklarını devam ettirmek yerine sağlıklı olanlarla değiştirmek gerekebilir.

Kilo alımında bir başka şaşkınlık yaratacak neden; uyku sorunları

Uluslararası Obezite Dergisi'nde yayınlanan (2008) bir  araştırmaya göre, geceleri beş saatten az uyuyanlarda, karın yağlanmasının arttığı gösterildi. Sonraki araştırmalarda ise, zayıf uykunun stres hormonu kortizol düzeylerini artırabildiğini ve bu da bel çevresinde yağ depolanma eğilimini artırdığı belirtildi. Yani uykuyu düzenlemek, dolaylı olarak kiloyu korumaya da yardımcı. Son kısımda uyku düzenleyici tavsiyelere yer verdim.

Sıcak basmaları

Sıcak basmaları gün içinde herhangi bir zamanda olabildiği gibi, gece uykudayken de olabilir ve bu son derece can sıkıcı bir durumdur. Eğer bu sıcak basmaları yüzünden yaşam kalitesi etkilenir düzeye gelirse; egzersiz ve meditasyonu yaşam biçiminiz haline dönüştürebilirsiniz.

Giysiler

Önden düğmeli ya da çıtçıtlı, çabucak açılabilecek ve terlemeyi önleyici pamuk ya da bambu gibi doğal malzeme yapılmış giysiler fark yaratır. Yurt dışında menopoza özgü doğal bambu kıyafetler satan pek çok websitesi bulmak mümkün.

Yatak önlemleri

Eşinizle uyuyorsanız, iki adet tek kişilik battaniye/yorgan kullanın. Böylelikle sıcak bastığında, eşinize düşen yorgan payını da açmak yerine, sadece kendinizinkini açarsınız ve eşinizin uykusu daha az bölünür. 

Fit kalmak

Fazla kilolar maalesef sıcak basmaları kötüleştirir. Beslenme önerileri ve bu döneme özgü egzersizi içeren, her ay düzenli buluşmaların olduğu kolaylaştırıcılığını yaptığım kadın çemberlerine katılmanızı öneririm.

Egzersiz yapmak

Pek çok çalışmada egzersizin uyku ve sıcak basmasına iyi geldiği gösterildi. Ancak her egzersiz değil. Yoğun içerikli egzersizler durumu daha da kötüleştirebilir. Bir uzmanla bu döneme özgü egzersizleri yapmak, uyku sorunlarını da azaltabilir. 

Kafeini sıfırlayın ve sigarayı bırakın

Kafeinsiz kahve içmeyi düşünebilirsiniz. Baharat ve alkolünde (kan damarlarının genişlemesine neden olarak) sıcak basmalarını kötüleştirdiğini biliyoruz. 

Doğal kaynaklardan E Vitamini

Antioksidanlar olarak da bilinen iyi E vitamini kaynakları, fındık ve tohumlar, somon ve alabalık gibi balıklar, ıspanak ve avokado gibi bitkilerdir. Pek çok çalışmada e vitaminin etkinliği gösterilmiştir.

Yoga Nidra

Yoga nidra derin bir meditatif süreçtir. Tüm beden gevşer, sinir sistemi gevşeyince uyku kendiliğinden bedene davet edilir. İndirebileceğiniz ve dinleyebileceğiniz birçok ücretsiz MP3 bulabilirsiniz.

Topraklama 

Dışarı çıkın ve yeryüzünde yalınayak yürüyün, oturun ve doğayla edin, rahatlayın. En iyi şifa bir ağacın altında zihni sakinleştirerek, sadece kalakalmak, durup, hiçbir şey yapmamaktır. Çünkü ağaçların bir dansı, bir şarkısı vardır. Ve eğer onu duyabilirseniz, bu şarkı bedene, ruha iyi gelir. 

Dans

Vücudunuzun, düşüncelerin ve duyguların farkındalığı ile dans etmek. Dans; beden için harika bir stres ve yoğun enerjilerin boşaltım aracıdır.

Rahim Yogası, yogik solunum, içsel farkındalık pratikleri, Hint yağı paketleri, şifa masajı, bitkisel şifa, Epsom Tuz banyoları: İnternetten uygun yöntemlerin nasıl olduğuna dair araştırma yapabilirsiniz.

Bedenle barışmak

Ama en önemlisi beden ile teması güçlü kılarak, size neyin iyi geldiğini fark etmek. Her ay yaptığımız kadın çemberinde bu masajlar, rahim meditasyonları ve içsel farkındalık pratiklerini deneyimliyoruz. Şifa olsun...Aşk ile besle...

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.emzirmedanismanligi.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2024