Türkçe İngilizce
Saç boyatabilir mi?

Emzirme ve lazer epilasyon, saç boyama

Emziren anneler laser epilasyon yaptırabilir mi?  Emziren annelerin bu konuda bazı endişeleri taşıdığını biliyorum. Lazer epilasyonda, lazer ışığı kullanılarak, ciltteki kıl kökleri seçici olarak ısıtılıp, yok edilir. Bunun süte ya da bebeğe zararlı bir yan etkisi bugüne dek bildirilmedi. Lazer ışını, süt dokusuna ulaşmadığı için süt miktarınız etkilenmez. Ancak bu konuda yeterli sayıda çalışma da yapılmadı. Yani kesin zararlıdır ya da kesin zararsızdır diyemiyoruz. Lazer epilasyondan çok daha zararlı olabilecek bir şey var ki, lokal anestezi için kullanılan krem ya da enjekte edilen ilaçlar. Herhangi bir alerji durumu gelişebilir. Lazer epilasyon yaptıracaksanız, asıl bu konuya dikkat etmenizi öneririm. Herhangi bir anestetik ilaç kullanırken doktorunuza danışmadan uygulatmayınız. 

Laktasyon dönemindeki hormonal durumdan dolayı, kıl kökleri beslenme eğilimindedir ve ciltte renk değişikliklerine sebebiyet verebilir. Yani emzirdiğiniz sürece aslında kıl kökleri de varlığını sürdürür. Emzirme döneminde lazer epilasyon bir bakıma boşa kürek çekmek gibidir. Zaman ve para kaybı anlamı taşıyabilir. Siz aldırırsınız, o yeniden çıkar. Etkisi beklenenden az olabilir. Belki emzirme döneminiz bitene dek, lazer epilasyonu ertelemeyi düşünebilirsiniz.

Saç boyası

Saç boyaları her ne kadar üzerinde organik, zararlı kimyasal içermez ifadeleri taşısalar da, oldukça fazla kimyasal içerirler. Özellikle emziren annelerde saç boyasının etkileri üzerine çalışmalar yetersiz olsa da, ben şahsi olarak hamilelerin ve emziren annelerin saç boyası yaptırmalarını önermiyorum. En azından ek gıdaya geçene dek, boya ihtiyaçlarını ertelemelerini öneriyorum. Yapılan bazı çalışmalarda saç boyası kullanımı ile meme kanseri, çocukluk çağı germ hücre tümörü ve lösemi arasında ilişki olduğu belirlenmiştir. Aşağıdaki kaynakça bölümünde yer verdiğim araştırmalarda saç boyalarının olumsuz etkileri gösterilmişti. İleri okuma yapmak isterseniz, çalışma sonuçlarına bakabilirsiniz.

  1. 1.Eberle CE, Sandler DPTaylor KWWhite AJ. Hair dye and chemical straightener use and breast cancer risk in a large US population of black and white women. Int J Cancer. 2019 3. doi: 10.1002/ijc.32738. [Epub ahead of print]
  2. 2.Ghazarian AA, Trabert BRobien KGraubard BIMcGlynn KA. Maternal use of personal care products during pregnancy and risk of testicular germ cell tumors in sons. Environ Res. 2018;164:109-113.
  3. 3.Dianatinasab M, Fararouei MMohammadianpanah MZare-Bandamiri MRezaianzadeh A. Hair Coloring, Stress, and Smoking Increase the Risk of Breast Cancer: A Case-Control Study. Clin Breast Cancer, 2017;17(8): 650-659.
Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.emzirmedanismanligi.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2024