Türkçe İngilizce

Bebek Emzirme Sorunları

Bebek Emzirme Sorunları

Her anne adayının bir hekimi olduğu gibi, lohusalıkta yaşayabileceği emzirme sorunlarında DOĞRU BİLGİ kaynağı olacak bir emzirme danışmanına ihtiyacı vardır. Elbette emzirme doğal bir süreçtir. Ancak günümüz doğumlarının doğallığından uzaklaşması, emzirme sorunlarını da çoğu zaman beraberinde getirmektedir.

Çoğu anne "emzirmede sorun yaşamam" diye düşünürken, tahmin edilenin aksine lohusalıkta sıklıkla sorun yaşanılan durum olmakta, çoğu zaman doktordan/hemşire/ebeden yardım beklenmektedir. Temel düzeyde elbette pek çok emzirme sorununu, onlarla aşabilirsiniz. Ancak emzirme sorunu ileri düzeyde bir problem ise; bazen bu konuda uzmanlaşmış kişilerden yardım almanızda fayda var. Kendimin de ebelik eğitiminde yer alan bir akademisyen olmasından biliyorum ki;  tıp eğitiminde emzirme konusuna neredeyse hiç/çok az saatlerde değinilmekte, bu daha çok, mezuniyet sonrası uzmanlaşılan bir alan olarak kabul edilmektedir. 

Emzirme danışmanlığı; özel eğitim gerektiren özel bir uzmanlık alanıdır. Dolayısıyla bir emzirme danışmanı ile çalışırken, mezuniyet sonrası emzirme ile ilgili hangi eğitimleri aldığı (ya da alıp almadığı) aileler tarafından iyice değerlendirilmelidir.

Ülkemiz için yeni bir kavram olan emzirme danışmanlığı, yurt dışında gelişmiş ülkelerde oldukça yaygındır ve faydalıdır. Neredeyse her çocuk hekiminin birlikte çalıştığı bir emzirme danışmanı vardır. Çocuk hekimi; kilo almayan, emmeyen, gelişme geriliği olan bebekler için mama reçete etmeden önce, bir emzirme danışmanına yönlendirir. Çünkü pek çok sorun, uygun bir danışmanlık seansı ile çözülür ve mamaya gerek kalmaz. Emzirme danışmanına yönlendirmeden mama başlayan çocuk hekimleri aileler tarafından pek kabul görmez. Ülkemizde ise bu çalışma şeklini benimsemiş hekim sayısı oldukça az. Sadece anne sütünü destekleyen, “korumacı yaklaşım”ı benimseyen bir kaç hekim emzirme danışmanı ile çalışmayı seçiyor. Ve bence tam da bu yüzden çok değerli hekimler !

 

Bir emzirme danışmanıyla çalışmak neden gerekli?

1- Bebeğiniz hastanede sarılık olursa ya da kan şekeri düşerse çoğunlukla mama verilir, mama biberonla verilebilir ve bebek daha ilk dakikadan kolaya alıştığından memeden almayabilir. Bebek hayatına 1-0 yenik başlayabilir. Oysaki mamadan önce yapılabilecek pek çok şey vardır. Özellikle hamilelik döneminde bir emzirme danışmanlığı seansı alırsanız, pek çok olumsuz durumdan bebeğinizi koruyabilirsiniz.

2- Bebeğinizin çoğu zaman emdiğini zannederseniz, oysaki bebeğiniz sadece “emer gibi” yapar, bunu ayırt edemeyebilirsiniz. Doktor kontrolünde kilo kaybı yaşandığında geç kalınmış olur, doktorumuz mama başlamak isteyebilir. Halbuki emzirme danışmanı ile çalıştığınızda “etkin” emip emmediğini ayırt edebilir hale gelirsiniz. 

3- Etraftan sürekli “sütün yetmiyor” baskısı gördüğünüzde buna kendinizde inanıp, emzirmeyi bırakabilirsiniz. En çok görülen memeden kesme bu yüzdendir. Halbuki pek çok annenin sütü yeterlidir, emin olmak için bir emzirme uzmanının onayını almak sizi rahatlatacak ve etraftaki ağızları susturacaktır.

4- Bebeklerin en sık ağlama nedeni gaz ve açlıktır. Emzirme becerilerinizi emzirme danışmanıyla çalıştığınızda, açlık olmayacak ve bebeğiniz beslenirken hava yutmayacağı için gazı olmayacaktır. Böylelikle ağlamaları azalacaktır.

5- Emzirme sürecinizde her döneme özgü farklı sorunlar yaşayabilirsiniz. İlk günler sütünüz gelmeyebilir, eve çıktığınızda memeleriniz birden şişip sizde ateş yapıp, süt kanallarınızı tıkayabilir, yanlış emzirmeye bağlı meme uçlarınız kanayabilir, beslenmenizdeki bazı besinler gaz yapabilir, aşırı süt üretimi aşırı uyarılmaya bağlı bebeğinizde sorunlar yaratabilir. Tüm bu durumlar için en güvenilir bilgi kaynağı emzirme danışmanıdır.

6- Bebeğinize biberon verilmişse, memenizi tekrar almakta zorlanabilir. Emzirme danışmanından yardım almak konusunda erken davranmak önemlidir. Bu konuda ne kadar geç kalınırsa, bebeği memeye geri döndürmek o kadar zaman alır.

"Bu güzel günler geri gelmeyecek. Bebeğinizle emzirme aşkınız hiç bitmesin"

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.emzirmedanismanligi.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2024