Türkçe İngilizce
Bedenini izleyerek, doğurganlığını düzenlemek

KADINLARDA CİNSEL İSTEK VE ADET DÖNGÜSÜ İLİŞKİSİ

 

Kadınlarda cinsel istek dosyasına devam niteliğindeki bu yazımda; feromonlardan bahsetmek istiyorum.

Feromonlar, beden salgılarında bulunan kimyasallardır. Cinsel feromonlar çiftleşmeye hazır oluşun bir işaretidir. Koku sistemi tarafından bu feromonlar karşı cins tarafından algılanır. Mesela hayvanlarda idrarla koku bırakma durumu buna örnektir.  Çiftleşme döneminde olan bir dişi kedi etrafa idrarla koku bırakarak, erkeklere çiftleşmeye hazır oluşluğunu idrarındaki bu feromonlar yoluyla anlatır.

 

Feromonlar, her türlü beden salgısında bulunabilir ancak en baskın olanı koltuk altı terinde bulunan 16-androstenes'dur. Bu steroidal bileşik, erkek terinde daha baskındır ve kadınlar tarafından algılanır. Tam da yeri gelmişken, rahmetli babamın tişörtlerinin tam da koltukaltı terinin sindiği yerinin, dişi bir İran kedisi olan Pontiş'in en sevdiği uyuma yeri olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Eminim sizde dikkatinizi bu örneklere yöneltince benzer hikayeleriniz olduğunu anımsarsınız.

 

Kadında da bu feromonlar terinde, idrarında ve vaginal salgılarında bulunur. Özellikle vaginal salgılar yumurtlama döneminde artar. Baş ve işaret parmağı arasına alındığında; yumurtanın beyazı  (akı) gibi uzar. Ve bu dönemde kadının cinsel isteğinde artış görülür.

 

Üniversite gençlerinde yapılan bir çalışmada, kadınların yumurtlama öncesi koltukaltı ve vulvalarından alınan kokuların erkekler üzerinde cinsel ilgi düzeylerini arttırdığı gösterilmiştir (Cerda-Molida ve ark Front Endocrinol (Lausanne). 2013;28(4)159).

 

Peki bu bilgiyi nasıl kullanabilirsiniz?

Mesela çocuk isteyen ancak cinsel istek azlığı çeken biriyseniz, adet döngünüzdeki bu değişikliği bilmek işinize yarayabilir. Yumurtlama döneminde kendiliğinden artan cinsel isteğiniz, cinsel deneyim için doğru bir zaman olabilir. Üstelik feromonlar sayesinde eşinizin de ilgisinin arttığı bir dönemdir.

 

Bu bilgiyi diğer uçtan kullanmak istersek;

Neden bazı dönemlerde cinsel isteksizlik yaşadığınızın sebebini çözmüş olmak sizi ve eşinizi rahatlatabilir. Cinsel istek ile adet döngünüz arasındaki bağıntıyı kavrayabilmek, size bazı anahtarları sunabilir.

 

Beden ritminiz olan adet döngülerinizi bilir, tanır ve onunla bağ kurabilirseniz, pek çok cinsel ve doğurganlık sorunları kendiliğinden çözüme kavuşabilir.

 

Bu konuda desteklediğim bir kadın, "eşim tam da yumurtlama zamanı birleşme istiyor sanki biliyor gibi" demişti. Aslında bu işin doğasında yukarıda açıkladığım mekanizma yatıyor. Yumurtlama zamanı sen bir koku yayarsın ve eşin ister. Yaşamın devamlılığı, üreme tam da bu mekanizmaya dayanır. Yani her şey uyumla akar.. Sende beden ritimlerinle birlikte akmalısın.

 

 

Bedenini izleyerek, doğurganlığını düzenlemek

 

Diyeceğim o ki sevgili kadınlar, bedeni dinlemek, onun rehberliğine güvenip, işaretleri takip etmek yaşamın devamlılığı için bizlere sunulmuş birer nimettir aslında... Adet döngüsü ile çalışmayı öğrenmek gerek.. Her ay Kadıköy'de bir grup kadınla bir araya gelip, adet döngülerimizle birlikte akmayı deneyimlediğimiz buluşmalar, tam da aradığın çözüm alanları olabilir... Bedendeki işaretleri okuyabilmek, adet döngüleri ile uyum halinde olabilmek; bedeni tanımaktan geçiyor. Mutlu bir cinsel yaşam, çocuklukta aktarılan olumsuz cinsel mesajların, bir uzman eşliğinde ortaya çıkarılması ve uygun olanlarla değiştirilmesinden geçiyor... Aşkla besle, Güliz...

 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.emzirmedanismanligi.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2024