Türkçe İngilizce

Emzirme Danışmanının Önemi

Anne&Bebek Dergisi Mayıs 2014 sayısında, emzirme ile karşılaşılan güçlüklerde,

Anne&Bebek Dergisi Mayıs 2014 sayısında, emzirme ile karşılaşılan güçlüklerde, memeden kesmek yerine, bir emzirme danışmanından yardım almanın, bebeğin mucizevi besin kaynağı olan anne sütünden mahrum kalmaması adına ne kadar doğru bir kavram olduğu vurgulandı. 

BEBEK BEKLEYEN ANNELER; BEBEĞİNİZE NE KADAR HAZIRSINIZ? BİR EMZİRME DANIŞMANINIZ VAR MI?

Bir bebeğe hazırlanmak, onu kucağınıza alacağınız anı iple çekmek müthiş bir duygu. Dokuz ay boyunca her anne bebeği için en güzel ortamı yaratmak için elinden gelenin fazlasını yapar ve artık son günlere yaklaşıldıkça sabırlar tükenir, bir an önce o paha biçilemez mutluluğa erişilmek istenir. Peki dokuz ay boyunca bebeğinize yeterince hazırlandınız mı?

SİZİ yeni bir kavramla tanıştırmak istiyorum: EMZİRME DANIŞMANLIĞI.

Doğum sonrası emzirme ile karşılaştığınız güçlüklerde, ilk başvuru kaynağınız olacak ve acil durumlarda arayacağınız bir emzirme danışmanınız var mı?

Bu sorunun yanıtına pek çok annenin “doktorum var ya, yeterli” ya da “doğum yaptığım hastane görevlileri yardımıma koşar” yanıtını verdiğini duyar gibiyim. Elbette ki doktorlar ya da hastane görevlileri size her zaman yardım için hazırdırlar ancak onlar sizi bir emzirme danışmanı gibi evinize gelip ziyaret edemeyebilirler. Ayrıca her sağlık çalışanının emzirme danışmanlığı yapamayacağını da bilmek gerekir. Çünkü emzirme danışmanlığı, tıbbın özel bir alt dalıdır ve ayrı bir eğitim ve uzmanlık gerektirir.

 

Başlıca emzirme sorunlarından olan yetersiz süt salınımı, aşırı süt üretimi, düz veya çökük meme başı, ağrılı meme başı, meme başı çatlağı, mantar, memede dolgunluk, tıkalı süt kanalları, memenin iltihabi, ilaç kullanan anneler, çalışan anneler, çoğul gebelikler ve erken doğan bebekler, sağılan sütün uygun şekilde bebeğe verilmemesi ya da yanlış saklanması gibi durumlarla karşı karşıya kalırsanız, vakit kaybetmeden bir emzirme danışmanından yardım isteyin. Emzirme danışmanınız sizi evinizde ziyaret edecek, yukarıda bahsedilen problemlerinizi çözecek, beslenme programınızı düzenleyecek, emzirme süresi, sıklığı konusunda sizi bilgilendirecektir. Emzirme sürecinizde size kolaylık sağlayacak yol haritanızı birlikte çizeceksiniz.

 

Şanslıyız ki Türkiye’de annelerin %97’si bebeklerini belli bir süre, %40’ı ilk altı ay boyunca emziriyor. Dünya ortalaması ilk altı ay için %25. Yani Türk anneler emzirmeye istekli ve hevesli. Ancak %30’u ilk iki ay içinde ek gıdaya başlıyor. İlk 3 aylık bebeklerde ek gıdaya başlama oranı %56’ya çıkıyor. Yani anneler emzirmeye istekli olmalarına rağmen, emzirme süreçlerinde karşılaştıkları bazı problemlerden dolayı emzirmeyi bırakmak zorunda kalıyorlar. Çoğu zaman bu problemlerin başında bebeğin yeterli kilo alamadığı gerekçesiyle mamaya başlanması, annenin sütünün azlığı, meme başı çatlaklarından dolayı annenin ağrı duyması ve emzirmeyi bırakması sıralanabilir. Halbuki bu problemlerin üstesinden gelinmesi mümkün. Bu tür problemler için bir emzirme danışmanından yardım isteyebilirsiniz.

 

Bebeğin memeye iyi yerleşmeme sonucunda meme başında ağrı, çatlak; anne sütünün tam boşalamaması sonucu memede gerginlik, bebeğin yeterince süt alamamasından dolayı bebeğin doymaması, memeyi reddetmesi ve tartı alamaması durumu ortaya çıkmaktadır.

Yetersiz Süt Salınımı

Yetersiz süt üretiminin en yaygın nedeni göğüslerin yeterince boşaltılamamasıdır. Emzirme tekniğindeki sorunlar, sık emzirmeme ve yeterli süre emzirmeme altta yatan başlıca etmenlerdir. Uygun emzirme tekniğinin oturtulması, sık ve uygun süre emzirme, annenin sütüne güveninin sağlanması yönünde verilecek danışmanlık hizmetleri sorunun çözümü için önemlidir.

Düz veya Çökük Meme Başı

Meme muayenesi ve emzirme ile ilgili danışmanlık hizmetleri gebelik döneminde başlatılmalıdır.

Ağrılı Meme Başı, Meme Başı Çatlağı, Mantar

Ağrılı meme başı ve meme başı çatlağı sık görülen, emzirmenin erken döneminde rastlanan ve emzirmenin sürdürülmesine engel olan önemli durumlardan biridir. Başlıca nedenleri emzirme tekniğindeki hatalar, etkin olmayan emme ve bebeğin memeden uygun olmayan tarzda aniden çekilmesi, süt pompasının hatalı kullanımı gibi uygulamalardır.

Anne sütünü her bebeğe ulaştırmak, doğru emzirme tekniğini yerleştirmek ancak etkili bir emzirme danışmanlık hizmeti ile mümkün olmaktadır. Çoğu zaman sağlık personelinin emzirme konusundaki bilgi eksikliği annelerin ek gıda ya da mamaya başlamasındaki etken olabilmektedir. Bebeğinize mucizevi besin kaynağı olan anne sütünden mahrum bırakmamak için, yardım aldığınız sağlık personeli ya da doktorunuzun emzirme danışmanlığı sertifikası sahibi olup olmadığını mutlaka araştırın.

Emzirme ile ilgili kitaplardan birtakım genel ve yararlı bilgiler alabilirsiniz ama kişisel güçlükler için gerçek yardım ve sürekli destek açısından bilgili bir emzirme yardımcısıyla olan irtibat büyük fark yaratabilir. Bir çift uzman göz, çeşitli kaynaklardan ve geçmiş deneyimleriyle beslenerek sizi yönlendiren bir emzirme yardımcısı yaşadığınız emzirme ile ilgili sorunları çözeme kavuşturabilir. Kimi zaman “annelik hüznü” diye bilinen ve lohusaların sıklıkla yaşadığı ağlama nöbetlerinde bir emzirme yardımcısı, ağlayacak ve yaslanacak bir omuz sağlar. Doğru kişi bu son derece moral bozucu süreyi kısaltabilir. Ve siz de bebeğinize özel hazırlanmış doğanın mucizevi besini olan anne sütünden bebeğinizi mahrum bırakmamış olursunuz.

Emzirme konusunda ileri yardım almak için, uluslararası emzirme danışmanlığı sertifikası sahiplerinden oluşan uzman sağlık ekibiyle emzirmedanismanligi.com sizlere yardım için her zaman hazır ! 

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller www.emzirmedanismanligi.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2015 - 2024